Micro‑ATX Intel Z390 motherboard delivers dual‑channel DDR4 up to 64 GB, two PCIe x16 slots for GPUs, six SATA III ports and two M.2 NVMe slots. Realtek ALC892 7.1‑channel audio, Intel I219V gigabit LAN, USB 3.2 Gen 2 Type‑C, robust UEFI BIOS with overclocking support.
| Brand | ASRock |
| EAN | 4717677336801 |
| ASIN | B07HYR7CKR |
| Model | Z390M PRO4 |
| MPN | Z390M PRO4 |
| SKU | Z390M PRO4 |
| 64-bit Support | Yes |
| Addressable RGB | No |
| AMD CrossFire Support | Supported |
| Audio | Realtek ALC892 7.1 HD Audio |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Bluetooth | No |
| Board dimensions | 244 x 244 mm |
| Chipset | Intel Z390 |
| Chipset manufacturer | Intel |
| Cooling fan support | 1 x CPU Fan1 x Water Pump Fan2 x Chassis Fans |
| CPU Socket | Socket 1151 |
| Digital port | 1 x DVI-D |
| Discrete graphics support | Yes |
| Displayport connection | No |
| Drivers | Included |
| DVI connection | Yes |
| Edition | Z390M Pro4 |
| Firewire | No |
| Form factor | MicroATX Motherboard |
| Front panel connectors | 1 x Front Panel1 x Front Audio |
| HDMI connection | Yes |
| Integrated Graphics Supported | Yes |
| Integrated Sound | Realtek ALC892 |
| Internal USB 3.0 Header | Yes |
| Length | 244 mm |
| M.2 Support | Yes |
| Maximum Installed Processors | 0 (1) |
| Maximum memory capacity | 64GB |
| Memory channel | Dual |
| Memory slot | 4 x DIMM |
| Memory Type ECC | ECC/Non-ECC |
| Memory Type R/U | UDIMM (Unbuffered) |
| Motherboard form factor | mATX |
| Motherboard Power Connectors | 4 + 4-Pin |
| Multi GPU Support | ATi CrossFire |
| Network Interface Type | Wired Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Number of PCI Express Slots | 1 x PCI Express 3.0 x16 (@ x16)1 x PCI Express 3.0 x16 (@ x4)2 x PCI Express 3.0 x1 |
| Number of SATA Ports | 6 port(s) |
| NVIDIA SLI Support | N/A |
| On-board Audio Type | 7.1 |
| On-Board Graphics Connectors | D-Sub (VGA) DVI-D HDMI 1.4 |
| On-board RGB Control | None |
| Other Connectors | 2 x M.2, Key M (Type 2230/2242/2260/2280)1 x M.2, Key E (Type 2230) for Wi-Fi Module |
| Power connector port | 1 x 20+4-pin ATX1 x 4+4-pin EPS |
| Primary GPU Interface | PCIe 3.0 (x16) |
| RAID Support via | RAID 0/1/10/5 (Intel RSTe) |
| Raid supported | RAID 0, 1, 5, 10 |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| SATA III Support | Yes |
| SATA Support | SATA3 / M.2 |
| SATA Supported | Yes |
| Skip audio test | No |
| Software Included | UtilitiesAntiVirus Software (Trial Version)Google Chrome Browser and Toolbar |
| Thunderbolt | No |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB 3.1 Support | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB Connectors | 2 x USB 3.02 x USB 2.0 |
| Utilities included | Yes |
| VGA connection | Yes |
| Water Cooled | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless Network | No |