| Brand | Intel |
| EAN | 5032037149969 |
| ASIN | B07TQKFC1S |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | UCFF |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit* |
| DC input voltage | 19 DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 112 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Discrete graphics adapter model | AMD Radeon 540X |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Form Factor | UCFF (4" x 4") |
| Graphics output | HDMI 2.0b, Mini-DP 1.4 |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Height | 51 mm |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Microphone in | No |
| On-board graphics adapter | No |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On/off button | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Power cord included | Yes |
| Power supply | 90 W |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-8265U |
| Product Type | Mini PC |
| RoHS compliance | Yes |
| Status | Launched |
| Storage media | HDD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 117 mm |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |