Portable black aluminium flash drive with 16 GB capacity, USB 2.0 connectivity, 256‑bit AES encryption, IP57 dust and water resistance, key ring attachment, LED status light, and PIN‑secured access for secure data storage.
| Brand | iStorage |
| EAN | 5060220250802 |
| ASIN | B0061DDAJS |
| Model | IS-FL-DA-256-16 |
| MPN | IS-FL-DA-256-16 |
| SKU | IS-FL-DA-256-16 |
| Automatic locking | Yes |
| Capacity | 16384 MB |
| Capless | No |
| Certification | MIL-STD-810F, FIPS 140-2 Level 3, FIPS Pub 197 |
| Colour | Black |
| Depth | 10.5 mm |
| Device interface | USB Type-A |
| Disk Capacity | 16 GB |
| Encryption | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Form factor | Sleeve |
| Harmonized System HS code | 84717070 |
| Height | 80 mm |
| Housing material | Aluminium |
| Interface | USB 2.0 |
| Interface type | 1 x USB 2.0 |
| International Protection IP code | IP57 |
| Key ring | Yes |
| Keypad integrated | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Memory class | Classless |
| Memory Package | USB Flash Drive |
| Memory type | Flash |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Operating Systems Supported | Windows, MAC OS, Linux, Android & Symbian |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Password protection | No |
| PIN-secured access | Yes |
| Plug and play | Yes |
| Pouch | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Read speed | 27 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,FIPS 197 |
| Warranty | Guaranteed with 3 year warranty |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 25 g |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Write speed | 24 MB/s |