Blue aluminium USB‑3.0 flash drive offers 8 GB of encrypted storage with 256‑bit AES and FIPS 140‑2 Level 3 certification, password and PIN protection, auto‑lock, write‑protect switch, IP57 dust/water resistance and LED status indicators.
| Brand | iStorage |
| EAN | 5060220251137 |
| ASIN | B015DB9G7S |
| Model | IS-FL-DA3-256-8 |
| MPN | IS-FL-DA3-256-8 |
| SKU | IS-FL-DA3-256-8 |
| Automatic locking | Yes |
| Capacity | 8192 MB |
| Capless | No |
| Certification | FIPS 140-2 Level 3, FIPS Pub 197, CESG CPA , NLNCSA |
| Colour | Blue |
| Depth | 10.5 mm |
| Device interface | USB Type-A |
| Edition | datAshur Pro |
| Encryption | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Form factor | Sleeve |
| Hardware encryption | Yes |
| Harmonized System HS code | 84717070 |
| Height | 80 mm |
| Housing material | Aluminium |
| Interface | USB 3.0 |
| International Protection IP code | IP57 |
| Key ring | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Lightning connector | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Micro-USB connector | N |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Password protection | Yes |
| Password Protection | Yes |
| PIN-secured access | Yes |
| Plug and play | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Quantity | 1 |
| Read speed | 116 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,FIPS 197 |
| Speed class | Classless |
| USB Type-A connector | Yes |
| USB Type-C connector | No |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Weight | 25 g |
| Width | 20 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Write protection switch | Yes |
| Write speed | 43 MB/s |