Protect files with the iStorage diskAshur DT2: an 8 TB desktop drive that encrypts data using 256‑bit AES, meets FIPS 140‑2 standards, offers password and PIN lock, USB 3.1 speed, and dust‑water resistance.
| Brand | iStorage |
| EAN | 5060220251625 |
| ASIN | B071R431KG |
| Model | IS-DT2-256-8000-C-G |
| MPN | IS-DT2-256-8000-C-G |
| SKU | IS-DT2-256-8000-C-G |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| BUS Powered | No |
| Bus powered | USB |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Capacity | 8192000 MB |
| Card reader | No |
| Certification | FIPS PUB 197, FCC, CE, RoHS, WEEE, TAA |
| Colour | Black,Graphite |
| Colours | Graphite |
| Depth | 112 mm |
| Edition | diskAshur DT |
| External power adapter | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| HDD Capacity | 8000 GB |
| HDD Connectivity | USB 3.1 |
| Height | 43.5 mm |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Mobile operating systems supported | Android |
| On/off switch | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password Protection | Yes |
| PIN-secured access | Yes |
| Plug and play | Yes |
| Read speed | 225 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,FIPS 197 |
| Thunderbolt technology | No |
| Type | HDD |
| USB connector | USB Type-B |
| USB version | 3.0 ( |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| User guide | Yes |
| User Guide | Yes |
| Weight | 1.24 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 185.5 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Write speed | 223 MB/s |