Protect up to 5 TB of files with this FIPS‑140‑2 certified external hard drive, offering 256‑bit AES hardware encryption, password and PIN safeguards, dust‑ and water‑resistant construction, USB 3.1 speed, a cable‑lock slot, and a slim 2.5″ form factor for portable use.
| Brand | iStorage |
| EAN | 5060220251885 |
| ASIN | B074PB69Y7 |
| Model | IS-DAP2-256-5000-C-G |
| MPN | IS-DAP2-256-5000-C-G |
| SKU | IS-DAP2-256-5000-C-G |
| Bundled backup software | No |
| BUS Powered | Yes |
| Bus powered | USB |
| Cable lock slot | Yes |
| Capacity | 5120000 MB |
| Card reader | No |
| Carrying Case | Yes |
| Case colour | Grey |
| Certification | FIPS PUB 197, FCC, CE, RoHS, WEEE, TAA |
| Colour | Black,Graphite |
| Colours | Graphite |
| Data encryption | 256 Bit |
| Depth | 84 mm |
| Disk Capacity | 5 TB |
| Disk form factor | 2.5 |
| E-sata | No |
| Edition | diskAshur |
| External Connectivity | 1 x USB 3.1 |
| Fingerprint reader | No |
| FireWire 400 | No |
| FireWire 800 | No |
| Hardware encryption | Yes |
| Harmonized System HS code | 84717050 |
| HDD Capacity | 5000 GB |
| HDD Connectivity | USB 3.1 |
| Height | 28 mm |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Network ready | No |
| Password Protection | Yes |
| PIN-secured access | Yes |
| Plug and play | Yes |
| Power source | USB Powered |
| Read speed | 148 MB/s |
| RJ45 | No |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,FIPS 197 |
| Solid state drive | No |
| Thunderbolt | No |
| Thunderbolt technology | No |
| Type | HDD |
| USB 2.0 | No |
| USB 2.0 / USB3.0 | No |
| USB 3.0 | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| USB version | 3.0 ( |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| User guide | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 331 g |
| Wi-Fi | No |
| Width | 124 mm |
| WiFi | No |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Write speed | 140 MB/s |