| Brand | Jabra |
| MPN | 4999-829-209 |
| SKU | 4999-829-209 |
| EAN | 5706991016987 |
| ASIN | B00ODRSBPW |
| Audio format | Stereo |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 150 |
| Headset type | Binaural |
| Impedance | 32 |
| Interface type | USB |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Master (outer) case gross weight | 9.01 kg |
| Master outer case height | 564 mm |
| Master outer case length | 496 mm |
| Master outer case width | 226 mm |
| Maximum input power | 10 mW |
| Microphone frequency | 100 |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Microphone Type | Boom |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Operating temperature | -10 - 50 °C |
| Products per master (outer) case | 48 pc(s) |
| Quantity | 1 |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Storage temperature | -30 - 80 °C |
| USB connector | USB Type-A |
| Volume control | Button |
| Wearing style | Head-band |