| Brand | Jabra |
| EAN | 5706991018325 |
| ASIN | B0167H0EMS |
| MPN | Q711400 |
| SKU | Q711400 |
| AC adapter included | Yes |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Cables included | Phone |
| Colour | Black |
| Ear coupling | Circumaural |
| Frequency band | 1.9 GHz |
| Headset type | Binaural |
| Maximum battery life | 36 h |
| Microphone Type | Boom |
| Music playback | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Suitable for use in country/location | United Kingdom |
| Volume control | Button |
| Wearing style | Head-band |
| Wireless range | 120 m |