Jabra Speak 710 offers crisp 10‑W HiFi sound and an omnidirectional microphone, pairing via Bluetooth 4.2 or USB plug‑and‑play. It lasts 15 h on a single charge, has mute, volume knob, LED status lights, and comes with the Link 370 adapter for easy connection.
| Brand | Jabra |
| EAN | 5706991020366 |
| Model | 7710-409 |
| MPN | 7710-409 |
| ASIN | B06XWWSQLM |
| Auto | No |
| Battery recharge time | 3 h |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,HFP,HSP |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Colour | Black,Silver |
| Connection cable length | 0.90 m |
| Device type | Universal |
| Interface | USB/Bluetooth |
| Master (outer) case gross weight | 6 kg |
| Master outer case height | 365 mm |
| Master outer case length | 188 mm |
| Master outer case width | 330 mm |
| Maximum operating distance | 30 m |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Output Power | 10 W |
| Power source type | USB |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Signal-to-Noise Ratio SNR | 70 dB |
| Speaker | HiFi |