| Brand | LG Electronics |
| EAN | 8806087040548 |
| ASIN | B07XFCXBZT |
| MPN | LMX540EMW.ADECBK |
| SKU | LMX540EMW.ADECBK |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | HSDPA,HSUPA,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,AVRCP,GATT,GAVDP,GOEP,HDP,HFP,HID,HOGP,HSP,MAP,OPP,PAN,PBAP,SAP,SPP |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | Micro-USB |
| Certification | CE, MIL-STD-810G |
| Colour name | Aurora Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Depth | 8.2 mm |
| Digital zoom | 8x |
| Display Diagonal | 16.5 cm (6.5") |
| Display resolution | 1560 x 720 pixels |
| Display type | IPS |
| Face detection | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| FM Radio | No |
| Form Factor | Bar |
| Front camera flash | No |
| Front camera type | Single camera |
| Geotagging | Yes |
| Google applications | Gmail,Google Chrome,Google Maps,Google Play,Google Wallet,YouTube |
| Graphics adapter | PowerVR GE8320 |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 165.8 mm |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 2000 GB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated slot |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android 9.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Pixel density | 264 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor family | MediaTek |
| Processor model | MT6762 |
| Proximity sensor | Yes |
| RAM Capacity | 3 GB |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera type | Triple camera |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Rounded display corners | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Self-timer | Yes |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| User Memory | 17 GB |
| Video call | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Weight | 194 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 77.5 mm |
| Wireless charging | No |