| Brand | SHUTTLE |
| EAN | 0887993001340 |
| ASIN | B077BXDK1C |
| Model | XH270 |
| MPN | XH270 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output current | 6.32 A |
| AC adapter output voltage | 19 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Audio system | 1280x720 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Built-in processor | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | FCC, CE, BSMI, C-Tick, RoHS |
| Chassis type | 3L sized PC |
| Colour | Black |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Pentium® |
| Cooling type | Active |
| Depth | 200 mm |
| Display included | No |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Displayports quantity | 1 |
| Drivers included | Yes |
| ECC | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Graphics adapter family | Intel |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 72 mm |
| LAN controller | Intel® I211 |
| LED indicators | HDD,Power |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® H270 |
| Motherboard form factor | Mini ITX |
| Number of storage drives supported | 4 |
| On-board graphics adapter | No |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating system installed | No |
| Power cord included | Yes |
| Power supply | 120 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | PC barebone |
| Quick start guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| Safety | CB, BSMI, ETL |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Weight | 2.2 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 240 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8.1 |