| Brand | HP |
| EAN | 0190780648575 |
| ASIN | B01LMSKCKG |
| Model | Y6W13EA#ABU |
| MPN | Y6W13EA#ABU |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bus Type | DMI2 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Desktop |
| Country of origin | China |
| Depth | 406 mm |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® GTX 1080 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5X |
| Display included | No |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DVI port | Yes |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| HDD Capacity | 2000 GB |
| HDD interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 515.3 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.7 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,2133 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel® Z170 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.2/12 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 1912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 530 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 600 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor ARK ID | 88195 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-6700K |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | PC |
| RoHS compliance | Yes |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Stepping | R0 |
| Storage media | HDD+SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015D |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Total storage capacity | 2256 GB |
| Weight | 28.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 504.2 mm |