Portable black wireless presenter delivers a vivid green laser pointer, joystick cursor control, four illuminated buttons, battery‑level display, 50 m RF range, USB receiver, works with Windows and macOS.
| Brand | Kensington |
| EAN | 5028252351430 |
| MPN | K72426EU |
| SKU | 6015478 |
| ASIN | B009L6DXLW |
| Model | K72426EU |
| Battery level indicator | Yes |
| Box content | Presenter Expert. Green laser with Cursor Control., Carry Pouch, USB Receive |
| Buttons quantity | 4 |
| Carrying Case | Yes |
| Case colour | Black |
| Compatible operating systems | Windows 8; Windows 10 |
| Dimensions | 200.0 x 133.0 mm |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Industry Standard Product Classification | 42990 |
| Laser pointer colour | Green |
| Material | Plastic |
| Motion sensing technology | Laser |
| On/off switch | Yes |
| Pack quantity | 1 |
| Power | Battery |
| Presenter functions | Laser pointer, Remote control |
| Range | 50 m |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Standard receiver |
| Suitable for | Desktop PCs; Notebook |
| Type | Projector & Monitor Accessories |
| Wireless receiver interface | USB |
| Wireless technology | RF |