| Brand | Kingston |
| EAN | 0740617298727 |
| ASIN | B07YGYQNN4 |
| MPN | SDCS2/512GB |
| SKU | SDCS2/512GB |
| Capacity | 524288 MB |
| Case colour | Black |
| Compatible operating systems | Android |
| Depth | 11 mm |
| Drive Size | microSDXC |
| Encryption | No |
| Flash card type | SDXC |
| Flash memory class | Class 10 |
| Form factor | microSDXC Card |
| Height | 15 mm |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory adapter included | SD |
| Memory class | U3 |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operating temperature | -25 - 85 °C |
| Protection features | Shock resistant,Vibration proof,X-ray proof |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Read speed | 100 MB/s |
| Storage temperature | -40 - 85 °C |
| Supported file systems | exFAT |
| Video speed class | V30 |
| Warranty | Lifetime |
| Weight | 1.7 g |
| Write speed | 85 MB/s |