Efficient color laser output at 21 ppm with 1200×1200 dpi, dual‑feed capacity of 250 sheets and a 150‑sheet output tray. Ethernet, USB 2.0 and AirPrint give versatile connectivity, while the LCD display simplifies status checks. Energy Star certified, it operates quietly at 45 dB and includes an SD card reader for mobile workflow flexibility.
| Brand | ECOSYS |
| EAN | 0632983036662 |
| ASIN | B01M35FNWJ |
| Model | ECOSYS P5021cdn |
| MPN | ECOSYS P5021cdn |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Blue Angel certified | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in display | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Cartridges included | Yes |
| Case colour | Grey |
| Certification | GS, TÜV, CE, ISO 9001, ISO 14001 |
| Certifications | GS, TÜV, CE |
| Colour | White |
| Colour display | No |
| Colours | Yes |
| Compatible memory cards | SD,SDHC |
| Control type | Buttons |
| CPU Speed | 800 MHz |
| Custom media length | 148 - 356 mm |
| Depth | 410 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display number of lines | 2 lines |
| Duplex media weight | 60 - 120 g/m² |
| Duplex print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 11 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Electrical power consumption saving | 0.9 W |
| Electrical Power Consumption Standby | 33 W |
| Energy Star certified | Yes |
| Energy Star Typical Electricity Consumption TEC | 0.69 kWh/week |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | Laser Printer |
| Height | 329 mm |
| Included cartridge capacity black | 1200 pages |
| Internal memory | 512 MB |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B5,B6 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Maximum input capacity | 550 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum output capacity | 150 sheets |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| Maximum resolution | 9600 x 600 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Google Cloud Print,Kyocera Mobile Print,Mopria Print Service |
| Mono or colour printer | Colour |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose Tray capacity | 50 sheets |
| Multi-Purpose Tray media weight | 60 - 220 g/m² |
| Near field communication | No |
| Network ready | Yes |
| Noise Level | 48 dbA |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Non-operating altitude | 0.6 - 15000 m |
| Number of print cartridges | 3 |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Operating altitude | 0 - 3500 m |
| Operating relative humidity | 15 - 80% |
| Page description languages | Microsoft XPS,PCL 5c,PCL 6,PCL XL,PostScript 3 |
| Paper input type | Cassette, Paper tray |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Power consumption | 345 W |
| Power cord included | Yes |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed black normal quality A4/US Letter | 21 ppm |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Printing noise level | 45.4 dB |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | A9 |
| Recommended duty cycle | 1000 - 2000 pages per month |
| RoHS compliance | Yes |
| Sound power level (standby) | 30 dB |
| Standard input capacity | 250 sheets |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0 |
| Storage relative humidity | 10 - 90% |
| Sustainability certificates | Blue Angel, CE, REACH, RoHS, ENERGY STAR |
| Time to first page colour normal | 12.5 s |
| USB cable included | No |
| USB port | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 |
| Vow Number | KE03666 |
| Warm up time | 32 Seconds |
| Wi-Fi | No |
| Windows operating systems supported | Yes |