| Brand | Epson |
| EAN | 8715946616780 |
| ASIN | B01EV3RL1W |
| Model | V11H735040 |
| MPN | V11H735040 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aperture range | 1.7 |
| Audio (L,R) in | 3 |
| Audio L/R out | 1 |
| Batteries included | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Ceiling mounting supported | Yes |
| Colour | White |
| Country of origin | China |
| Depth | 492 mm |
| DVI port | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Focal length range | 24.02 - 38.24 mm |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| Height | 211 mm |
| Keystone correction horizontal | ± 30 |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Presentation |
| Matrix size | 0.8" |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise level | 34 dB |
| Noise level economic mode | 28 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Package depth | 780 mm |
| Package Height | 750 mm |
| Package width | 325 mm |
| Pallet height | 3.51 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Password Protection | Yes |
| Power consumption | 454 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption powersave | 313 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Desktop projector |
| Projector brightness | 6000 ANSI lumens |
| Projector brightness economic mode | 4200 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm ( |
| Serial interface type | RS-232 |
| Service life of lamp | 20000 h |
| Service life of lamp economic mode | 30000 h |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Storage temperature | -10 - 60 °C |
| Vertical lens shift range | -67 - 67% |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| Weight | 20 kg |
| Width | 586 mm |
| Zoom ratio | 6:1 |