| Brand | Dell |
| EAN | 5397184568460 |
| ASIN | B095P6L9QY |
| AC adapter frequency | 50 |
| AC adapter input voltage | 100 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC3204 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery cells | 3 |
| Battery voltage | 11.25 V |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 2 |
| Cables included | AC |
| Colour | Grey |
| Colour gamut | 45% |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Contrast ratio | 500:1 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display resolution | 1366x768 |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280x720 |
| HDD Capacity | 1024000 MB |
| HDD interface | SATA |
| HDD size | 2.5" |
| Height front | 1.81 cm |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Onboard graphics adapter model | Intel Iris Xe Graphics |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 10 - 90 % |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | 10 Pro |
| Operating system language | Multilingual |
| Operating temperature | 0 - 35 °C |
| Panel type | TN |
| Pointing device | SinglePoint |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor model | i5-1135G7 |
| RGB colour space | NTSC |
| Storage media | HDD |
| Storage relative humidity | 0 - 95 % |
| Storage temperature | -40 - 65 °C |
| Top Wi-Fi standard | 6 ( |
| Wi-Fi data rate | 2400 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |