| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570116324 |
| ASIN | B07HYPTCT2 |
| Model | LE5040UHS-B1 |
| MPN | LE5040UHS-B1 |
| SKU | LE5040UHS-B1 |
| 3D ready | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Anti-glare | Matte |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Backlight | Yes |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 350 Lumens |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cables included | AC,DVI,HDMI,RS-232 |
| Card reader integrated | Yes |
| Case colour | Black |
| Certification | CB, CE, TÜV-Bauart, CU |
| Certifications | CB, CE, TUV-Bauart, CU |
| Colours | 16.7 million |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 68 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Digital in | 1 x DVI |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display Diagonal | 127 cm (50") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display type | LED |
| Displayport connection | No |
| DVI connection | Yes |
| DVI port | Yes |
| Electrical Power Consumption | 140 W |
| Electrical Power Consumption Standby | 0.5 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 121 kWh |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | Large Format Display |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Handheld remote control | Yes |
| Hard Glass Coating | No |
| HD Support | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI ports | 2 x HDMI |
| HDR Support | No |
| Height | 646.5 mm |
| Height adjustable | No |
| Horizontal frequency | 30 ~ 83 kHz |
| Item | LE5040UHS-B1 |
| Language selection | EN, DE, FR, ES, IT, CN, RU, JP, CZ, NL, PL |
| LED backlight | Yes |
| Panel mounting interface | 400x400 |
| Panel technology | VA |
| Pivot rotation | No |
| Pixel pitch | 0.2854 mm |
| Power adaptor type | Internal |
| Power source | Mains Powered |
| Power supply | Yes |
| Purpose | Universal |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 8 ms |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| RMS rated power | 20 W |
| RS-232 interface | Yes |
| Screen size | 50 in |
| Screen technology | AMVA3 Panel |
| Screen type | 4K (2160p) |
| Screen width | 1100 mm |
| Serial ports | 1 x RS-232c |
| Swivel | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | No |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| USB port | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.01 x USB 2.0 |
| Vertical frequency | 50 ~ 75 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Webcam | No |
| Weight | 12.6 kg |
| Width | 1123.5 mm |