The Leica M10 Silver offers a 24‑MP full‑frame sensor in a sleek magnesium‑leather chassis, paired with a 3″ high‑resolution LCD and Maestro II processing for sharp detail and fast autofocus. Its versatile metering, 1/4000 s shutter speed, and robust build make it a reliable choice for demanding photographers who value both heritage styling and contemporary performance.
| Brand | Leica |
| Model | 20001 |
| MPN | 20001 |
| SKU | 20001 |
| EAN | 4022243200012 |
| ASIN | B01N5XJMHJ |
| Batteries included | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery weight | 30 g |
| Bluetooth | Nee |
| Body | Yes |
| Camera shutter speed | 1/4000 s |
| Camera type | Leica M10 |
| Carrying Case | Yes |
| Colour | Black, Silver |
| Colours | Silver |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 38.5 mm |
| Diopter adjustment | -3 - 3 |
| Dioptre correction | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 7.62 cm (3") |
| Display resolution | 1036800 pixels |
| Field of view | 100% |
| Flash exposure compensation | Yes |
| Flash modes | Pre-flash |
| Flash sync-speed | 1/180 |
| Focus adjustment | Automatisch/handmatig |
| GPS | No |
| Hand strap | Yes |
| Height | 80 mm |
| Housing material | Leather, Magnesium, Synthetics |
| Image formats supported | DNG,JPG |
| Internal memory | 2048 MB |
| ISO Sensitivity | 51200 |
| Languages support | Multi |
| Lens mount interface | Leica M |
| Light exposure modes | Aperture priority AE, auto, manual, shutter priority AE |
| Light metering | Centrumgerichte |
| Live view | Yes |
| Magnification | 0.73x |
| Maximum image resolution | 5976 x 3992 pixels |
| Megapixel | 24 MP |
| Memory slots | 1 |
| Mounting type | Bayonet |
| Photo effects | Black&White |
| Photographer type | Expert |
| Power source type | Battery |
| Quick start guide | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Scene modes | Portrait |
| Self-timer | Yes |
| Sensor type | Full frame |
| Shooting modes | Aperture priority, Auto, Shutter priority |
| Slowest camera shutter speed | 125 s |
| Still image resolutions | 5976 x 3992, 5952 x 3968, 4256 x 2832, 2976 x 1984 |
| Supported aspect ratios | 16:9 |
| Touch screen | N |
| Tripod thread | 1/4" |
| Variangle LCD | A4 |
| Video function | Full-HD |
| Viewfinder | Yes |
| White balance | auto, manual |
| Wi-Fi | 52mm |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 139 mm |