The Leica Q 116 offers a 24.2‑MP full‑frame sensor and a fast Summilux 28 mm f/1.7 lens, delivering sharp images with excellent low‑light detail. Its built‑in stabilization, 30‑second exposure range, and Wi‑Fi enable versatile shooting in any setting. The compact black body houses an electronic viewfinder, dual‑mode autofocus, and a 3‑point touch display for quick composition.
| Brand | Leica |
| EAN | 4022243190009 |
| ASIN | B00ZTIHIJY |
| Model | 徕卡Q |
| MPN | 徕卡Q |
| SKU | 徕卡Q |
| Audio formats supported | AAC |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | BP - DC12 |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Battery weight | 40 g |
| Built-in microphone | Ja |
| Bundle with lens | Nee |
| Camera shutter speed | 2000 s |
| Camera shutter type | Elektronisch, Mechanisch |
| Camera type | Leica Q |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | Eye-Fi,SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 80 mm |
| Digital zoom | 1.8 x |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.0" |
| Display resolution | 1040000 pixels |
| Focal length range | 28 mm |
| Focus adjustment | Automatisch/handmatig |
| Full HD | Yes |
| GPS | No |
| HD type | 1920x1080 |
| Height | 93 mm |
| Image formats supported | JPG,RAW |
| Image sensor size | Full frame |
| ISO Sensitivity | 51200 |
| Lens structure | 11/9 |
| Light exposure modes | Aperture voorgang AE, Auto, Handmatig, Sluiter-prioriteit AE |
| Light metering | Centrumgerichte, Evaluatief (multi-pattern), Spot |
| Maximum aperture number | 116 |
| Maximum image resolution | 6000x4000 |
| Megapixel | 24 MP |
| Minimum aperture number | 1 |
| Motion JPEG frame rate | 50 fps |
| Number of aspheric elements | 3 |
| Optical zoom | 7.1 x |
| Photographer type | Expert |
| Power source type | Batterij/Accu |
| Rechargeable | Yes |
| Resolución | 26.3 MP |
| Scene modes | Beach, Candlelight, Landscape, Night portrait, Panorama, Portrait, Snow, Sports, Sunset |
| Self-timer | 2.12 s |
| Supported aspect ratios | 3:2 |
| Touch screen | N |
| Touchscreen | Yes |
| USB connector | Micro-USB |
| USB version | 2 |
| Variangle LCD | A4 |
| Video function | Full-HD |
| Viewfinder | Yes |
| Viewfinder type | Electronic |
| White balance | Auto, Bewolkt, Daglicht, Halogeen, Handmatig, Schaduw |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 130 mm |