| Brand | Lenovo |
| EAN | 0192651335034 |
| MPN | S22e-19 |
| SKU | S22e-19 |
| ASIN | B07KPKSMLT |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Anti-glare | Yes (Anti-Glare) |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | W-LED |
| Bezel width | 2 mm |
| Bezel width bottom | 2.12 cm |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Case colour | Black |
| Certification | CCC, TCO |
| Colour gamut | 72% |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 200 mm |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display diagonal | 54.6 cm |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display model in showroom | Yes |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| Displayport connection | No |
| DVI connection | No |
| DVI port | No |
| Electrical Frequency | 50 ~ 60 Hz |
| Electrical Power Consumption | 22 W |
| Electrical Power Consumption Standby | 0.3 W |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Form factor | Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD Support | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | 1 |
| Hdmi cable length | 1.8 m |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI ports | 1 x HDMI 1.4 |
| HDR Support | No |
| Headphone ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Height | 373.8 mm |
| Height adjustable | No |
| Height adjustment | No |
| Horizontal frequency | 54 ~ 90 kHz |
| LED backlight | Yes |
| Number of OSD languages | 8 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | No |
| Operating humidity | 10 ~ 80 % |
| Package depth | 120 mm |
| Package Height | 350 mm |
| Package width | 582 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel technology | VA |
| Pivot rotation | No |
| Pixel pitch | 0.248 mm |
| Power source | Mains Powered |
| Refresh rate | 75 Hz |
| Response time | 6 ms |
| Response time (fast) | 4 ms |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 21.5 in |
| Screen technology | VA Panel |
| Screen width | 476.064 mm |
| Stand included | Yes |
| Swivel | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical frequency | 49 ~ 76 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| Viewable size horizontal | 47.6 cm |
| Viewable size vertical | 26.8 cm |
| Voltage | 100 ~ 240 V |
| Wall mountable | Yes |
| Webcam | No |
| Weight | 2.75 kg |
| Width | 489.3 mm |