| Brand | Lenovo |
| EAN | 0190940673607 |
| Model | 61ABMAT1UK |
| ASIN | B0751LCQ3F |
| MPN | T23i-10 |
| SKU | T23i-10 |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | W-LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | USB 3.0 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Case colour | Black |
| Certification | TCO7.0,China Energy Label 2,RoHS,RoHS (China),TUV Eye Comfort Certified, Energy Star 7.0 |
| Colour gamut | 72 % |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 264.2 mm |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display model in showroom | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI connection | No |
| DVI port | No |
| Electrical Frequency | 50 to 60 Hz |
| Electrical Power Consumption | 45 W |
| Electrical power consumption saving | 0.5 W |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Form factor | LCD Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDR Support | No |
| Height | 337.7 mm |
| Height adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| ISPC Code | 40463 |
| Language selection | 8 (English, French, German, Spanish, Italian, Japanese, Simplified Chinese and Russian) |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating humidity | 10 to 80 % |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel technology | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot rotation | Yes |
| Pixel density | 95.8 ppi |
| Pixel pitch | 0.2652 x 0.2652 mm |
| Power management features | Energy Star |
| Power source | Mains Powered |
| Power supply | Internal |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 6 ms |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 23 in |
| Screen Size Range | 22 - 23 in |
| Screen technology | In-Plane Switching (IPS) |
| Screen width | 51.72 cm |
| Security locking mechanics | Security Lock Slot |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivel | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| System requirements | Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 |
| Thin Client installed | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-Sub |
| Viewable size diagonal | 58.4 cm |
| Voltage | 100 to 240 VAC |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 4.92 kg |
| Width | 522 mm |