| Brand | Lenovo |
| EAN | 0192076019892 |
| Model | 40AH0135US |
| MPN | 40AH0135US |
| SKU | 40AH0135US |
| ASIN | B079N68GS7 |
| 10g support | No |
| 3D | No |
| 4g standard | LTE-A |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 1.75 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter power | 33 W |
| Accelerometer | Yes |
| Active minutes | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Audio system | SonicMaster |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| Band colour | Black |
| Band material | Silicone |
| Battery capacity | 38 Wh |
| Battery cells | 2 |
| Battery life | 10 day(s) |
| Battery operated | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery weight | 250 g |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Built-in hdd | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | No |
| Built-in subwoofer | No |
| Cable colour | Yellow |
| Cable Diameter | 8.5 mm |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 5 m |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Calendar notifications | Yes |
| Call notifications | Yes |
| Calories burned | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Certification | AS/NZS S-DOC, BSMI, CB, CE, EAC, EU DOC, FCC, ICES, KCC, NOM, UL/cUL, Ukr SEPRO, VCCI |
| Charging function | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Charging source | USB |
| Closure type | Single prong strap buckle |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink page yield | 700 pages |
| Colour ink volume | 10.74 ml |
| Colour name | Mineral Grey |
| Compatibility | P52s, L580, L480, T580, P580p, T480s, T480, X1 Carbon Gen 6, X280 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),SD |
| Compatible power plug types | US |
| Conductor type | Stranded |
| Configurable TDP-down | 35 W |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Configurable TDP-up frequency | 2.1 GHz |
| Connectivity technology | Docking |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector location | Bottom left |
| Connector shielding | No |
| Connector Type | 40-pin, BLHS |
| Contrast ratio | 800:1 |
| Control type | Buttons, Touch |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Country of origin | China |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 378 mm |
| Device type | Wristband activity tracker |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display type | PMOLED |
| Distance travelled | Yes |
| Docking connector | Yes |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash memory | 64 GB |
| Form factor | Clamshell |
| Frequency | 100 MHz |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Full duplex | Yes |
| Glossy display | No |
| GPS satellite | Yes |
| Halogen-free | No |
| Handheld remote control | No |
| HDMI version | 2.0 |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Height | 54.1 mm |
| Height rear | 2.24 cm |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hours slept | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| HP segment | Business |
| Idle states | Yes |
| In stock | Y |
| Infrared IR camera | Yes |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Input current | 1.5 A |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | Various |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Line-in | No |
| Line-out | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac Compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Master outer case height | 31 cm |
| Master outer case length | 41.5 cm |
| Master outer case weight | 2.89 kg |
| Master outer case width | 26.5 cm |
| Maximum analog resolution | 2048 x 1280 pixels |
| Maximum battery life | 15.9 h |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Memory capacity | 7 day(s) |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Molded cable boot | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3u |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Non-operating vibration | 1.37 G |
| Number of cartons per pallet | 120 |
| Number of cartons per pallet layer | 12 |
| Numeric keypad | No |
| OEM code | 3JA23AE |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x9B41 |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 10 - 80% |
| Operating shock | 105 G |
| Operating system language | Multilingual |
| Operating vibration | 0.26 G |
| Optical drive type | No |
| Other operating systems supported | Android,Chrome |
| Package depth | 422 mm |
| Package Height | 86 mm |
| Package type | Bag |
| Package width | 200 mm |
| Pallet height | 170.2 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Panel type | IPS |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,User |
| PCI Express configurations | 1x4,2x2,1x2+2x1,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pedometer | Yes |
| Personal goals | Yes |
| Plug and play | Yes |
| Pointing device | NumberPad |
| Position location | Yes |
| Power plug type | Type N |
| Power supply | 65 W |
| PowerShare | Yes |
| Printing colours | Cyan |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Processor ARK ID | 195436 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Comet Lake |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | N4020 |
| Processor package size | 46 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Quality of sleep | Yes |
| Quantity per pallet | 6000 pc(s) |
| Quick charge | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rechargeable battery | Yes |
| Removable strap | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| S/PDIF out port | No |
| Smart card reader | Yes |
| SMS notifications | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 1000 GB |
| SSD interface | NVMe,PCI Express |
| Stand included | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Storage media | eMMC |
| Storage relative humidity | 0 - 95% |
| Suggested gender | Unisex |
| Supported Graphics Resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Sustainability certificates | RoHS, ENERGY STAR |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thunderbolt version | 3 |
| Timer | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Trial software | Microsoft Office |
| Trusted platform module | Yes |
| TVI port | Yes |
| Type | Display |
| UASP support | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| User guide | Yes |
| User Guide | Yes |
| VESA Mounting | No |
| Vibrating motor | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 765 g |
| Wi-Fi | No |
| Windows hello | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8 |
| WLAN controller model | Killer Wireless-AX 1650 |
| Workout tracking | Yes |
| WWAN | Yes |