A 14‑inch convertible notebook with a 1366×768 capacitive display, powered by an AMD A6‑9210 dual‑core at 2.4 GHz and 4 GB DDR4 RAM. It offers 1 TB HDD storage, Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.0, two Harman Kardon speakers, a 720p front camera, HDMI, USB 3.2, Ethernet, card reader, and a lightweight black chassis that folds into tablet mode for flexible use.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0191376643899 |
| Model | 510-14AST |
| MPN | 80S9001NUK |
| ASIN | B074JGFV95 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MMC,SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 232 mm |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366x768 |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280x720 |
| Front camera signal format | 720 p |
| HD type | HD |
| HDD Capacity | 1024000 MB |
| Height | 20.9 mm |
| Housing material | Glass fiber,Plastic |
| Internal memory | 4096 MB |
| Keyboard language | UK English |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| LightScribe | No |
| Manual | Yes |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Password Protection | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | 7th Generation AMD A6-Series APUs |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | A6-9210 |
| Product Type | Hybrid (2-in-1) |
| Quick start guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Speaker power | 1.5 W |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Storage media | HDD |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 1.75 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 336.4 mm |
| Windows keys | Yes |