| Brand | Lenovo |
| EAN | 0193268250239 |
| Model | 10Y30009UK |
| MPN | 10Y30009UK |
| ASIN | B07PQMLJTY |
| Audio chip | Realtek ALC662 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Bluetooth | No |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Compatible memory cards | MMC,MS PRO,Memory Stick (MS),SD,SDHC,SDXC |
| Depth | 275 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 360 mm |
| Housing material | Metal |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon RX Vega 11 |
| On/off button | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Power on |
| Placement supported | Vertical |
| Power cord included | Yes |
| Power supply | 180 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor brand | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | 2400G |
| Product Type | PC |
| RoHS compliance | Yes |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Volume | 15 L |
| Weight | 6.85 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 145 mm |