| Brand | Lenovo |
| EAN | 0889800079054 |
| Model | 80QR0007SP |
| MPN | 80QR0007SP |
| ASIN | B011Z10F66 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | Dolby Advanced Audio 2 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| CardBus PCMCIA slot type | No |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | MMC,SD |
| Depth | 262 mm |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display surface | Matt |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| ExpressCard slot | No |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| FSB Parity | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 22 nm |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD interface | SATA |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 24.7 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | No |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel smart connect technology | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Island-style keyboard | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| Manual | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Microphone in | No |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 311 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 792 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| Operating system installed | FreeDOS |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Power on,Supervisor |
| PCI Express configurations | 1x4 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 82103 |
| Processor boost frequency | 2.58 GHz |
| Processor codename | Bay Trail |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor frequency | 2.16 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | N2840 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor series | Intel Celeron Processor N2000 series for Mobile |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Product Type | Notebook |
| RoHS compliance | Yes |
| S/PDIF out port | No |
| SmartCard slot | No |
| Speaker power | 1.5 W |
| Stepping | C0 |
| Storage media | HDD |
| Thermal monitoring technologies | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Touchscreen | No |
| Weight | 2.32 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 380 mm |
| Windows keys | Yes |