A 15.6‑inch HD laptop powered by a dual‑core Intel i3‑5005U, 8 GB DDR3L memory and a spacious 1 TB HDD delivers smooth multitasking for everyday work. The matte screen, HDMI output, Wi‑Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, built‑in webcam and microphone, plus a single‑slot SD card reader make it versatile for both office and media use while its lightweight chassis keeps it portable.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0889955943477 |
| Model | 80QQ00CQUK |
| MPN | 80QQ00CQUK |
| ASIN | B019WBDLUS |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | DMI2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | MMC,SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 600 MHz |
| Depth | 265 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display surface | Matt |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HD type | HD |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | SATA III |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 22.6 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel FDI Technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.2 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x1616 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 5500 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Power on,Supervisor |
| PCI Express configurations | 2x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 84695 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR27G |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor family | 5th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-5005U |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor series | Intel Core i3-5000 Mobile series |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Processor threads | 4 |
| Product Type | Notebook |
| RoHS compliance | Yes |
| Speaker power | 1.5 W |
| Stepping | F0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 105 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Touchscreen | No |
| Weight | 2.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 378 mm |
| Windows keys | Yes |