| Brand | Lenovo |
| EAN | 0195235902219 |
| MPN | 81W100QSUK |
| SKU | 81W100QSUK |
| ASIN | B08N85HSWH |
| AC adapter frequency | 50 |
| AC adapter input voltage | 100 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio system | Dolby Audio |
| Battery capacity | 35 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 2 |
| Certification | ErP lot3 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Colour name | Business Black |
| Compatible memory cards | MMC,SD,SDHC,SDXC |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Form factor | Clamshell |
| HDMI | 1 |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard language | UK English |
| Maximum battery life | 9.6 h |
| Maximum internal memory | 8192 MB |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | TN |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Pointing device | Touchpad |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor family | AMD 3000 |
| Processor model | 3020E |
| Speaker power | 1.5 W |
| SSD Capacity | 131072 MB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |