| Brand | Lenovo |
| EAN | 0192330076531 |
| Model | 30BE0073UK |
| MPN | 30BE0073UK |
| ASIN | B07PB3RC33 |
| Bus Type | QPI |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Depth | 460 mm |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 440 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | No |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 512 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Memory slots | 8x DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® C422 |
| Mouse included | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro for Workstations |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Password Protection | Yes |
| PCI Express configurations | 1x16,1x4,1x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 900 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor ARK ID | 126708 |
| Processor boost frequency | 4.50 GHz |
| Processor cache | 8.25 MB |
| Processor code | SR3LM |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor frequency | 4.00 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | W-2125 |
| Processor package size | 45 x 52.5 mm |
| Processor socket | LGA 2066 |
| Product Type | Workstation |
| RoHS compliance | Yes |
| Stepping | U0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX,AVX 2.0,AVX-512,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Volume | 33 L |
| Weight | 24 kg |
| Width | 165 mm |