Enjoy sharp 1920×1080 Full HD on a 21.5‑inch IPS screen with 72 % colour gamut, 75 Hz refresh and matte glass for reduced glare. Built‑in webcam, mic and USB hub support video meetings, while tilt, pivot and height adjustments keep the view comfortable. The edge‑LED backlight offers vivid colours, and Energy Star certification ensures efficient power use in a slim black chassis.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0191545564406 |
| Model | 10R1PAT1EU |
| MPN | 10R1PAT1EU |
| SKU | 10R1PAT1EU |
| ASIN | B075QRZYT9 |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | TCO 7.0, TCO Edge 2.0, WEEE, RoHS, ENERGY STAR 7.0, EPEAT Gold, ULE Gold, TUV, VOC |
| Child lock | Yes |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 72% |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 72.5 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| Height | 339 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum power consumption | 32 W |
| Number of OSD languages | 8 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pixel density | 102.4 ppi |
| Pixel pitch | 0.24795 x 0.24795 mm |
| Power consumption | 19 W |
| RMS rated power | 4 W |
| Screen shape | Flat |
| Supported Graphics Resolutions | 640x350 |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| Tv tuner integrated | No |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size diagonal | 54.6 cm |
| Viewable size horizontal | 47.6 cm |
| Viewable size vertical | 26.8 cm |
| Weight | 3.19 kg |
| Weight with stand | 5.34 kg |
| Width | 489.3 mm |