| Brand | Lenovo |
| EAN | 0194632553499 |
| ASIN | B085CG3VFR |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 135 W |
| Antenna type | 1x1 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Auto Focus | No |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Certification | ErP lot3 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Depth | 254.6 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Dual-screen | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Fingerprint reader | No |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| HD type | Full HD |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 23.9 mm |
| Internal memory | 8192 MB |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum battery life | 9 h |
| Maximum internal memory | 16384 MB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Motherboard chipset | Intel® HM370 |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| PCI Express configurations | 1 x 16,2 x 8,1 x |
| Pointing device | Touchpad |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Processor ARK ID | 191075 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | 9th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-9300H |
| Processor package size | 42 x 28 mm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Product Type | Notebook |
| Quick charge | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Speaker power | 1.5 W |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| SSD interface | NVMe,PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Sustainability certificates | RoHS, ENERGY STAR |
| Thermal design power | 45 W |
| Tjunction | 100 C |
| Touchscreen | No |
| Weight | 2.19 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 363 mm |
| Windows keys | Yes |
| WWAN | No |