| Brand | Lenovo |
| EAN | 0190404138239 |
| Model | 80SG000FUK |
| MPN | 80SG000FUK |
| ASIN | B01IRUN6EG |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 20 W |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Depth | 176.9 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display technology | IPS |
| Embedded options available | No |
| Fingerprint reader | No |
| Form Factor | Convertible (Detachable) |
| Front camera | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics |
| Graphics adapter family | Intel |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Height | 9.4 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | DDR3L-RS-SDRAM |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Micro HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system language | English |
| PCI Express configurations | 1x1 |
| Platform | Windows |
| Processor ARK ID | 93361 |
| Processor boost frequency | 1.92 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Cherry Trail |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Atom® |
| Processor frequency | 1.44 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | x5-Z8350 |
| Processor package size | 17 x 17 mm |
| Processor series | Intel Atom x5 series |
| Processor socket | BGA 592 |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage media | Flash |
| Tjunction | 90 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Weight | 580 g |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 257.4 mm |