| Brand | Lenovo |
| EAN | 0191545820656 |
| Model | 70TG002SEA |
| MPN | 70TG002SEA |
| ASIN | B075R89ZDG |
| BIOS type | UEFI |
| Bus Type | DMI3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Depth | 393.7 mm |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| HDD Capacity | 2000 GB |
| HDD interface | Serial ATA III |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 43.2 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1866,2133 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L,DDR4-SDRAM |
| Number of HDDs installed | 2 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 300 W |
| Processor ARK ID | 97470 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | Intel® Xeon® E3 v6 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | E3-1220 v6 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| RAID support | Yes |
| Security Features | Power-on password, administrator password |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Supported RAID controllers | 121i |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Total storage capacity | 4000 GB |
| Width | 438.5 mm |