| Brand | Lenovo |
| EAN | 0889488498697 |
| MPN | 7X06A0B3EA |
| SKU | 7X06A0B3EA |
| ASIN | B07SS7HYY3 |
| Bluetooth | No |
| Built-in display | No |
| Bus Type | UPI |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Configurable TDP-down | 85 W |
| Depth | 720 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Height | 87 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory supported by processor | 768 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory channels supported by processor | Hexa |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory slots | 24 |
| Motherboard chipset | Intel® C624 |
| Number of processors installed | 1 |
| Operating altitude | 0 - 3050 m |
| Optical drive type | No |
| Performance management | XClarity Enterprise |
| Power supply | 750 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 13.75 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor codename | Skylake |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 4210 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Processor threads | 20 |
| Rack mounting | Yes |
| Rack rails | Yes |
| Redundant fans support | Yes |
| Stepping | U0 |
| Supported instruction sets | AVX,AVX 2.0,AVX-512,SSE4.2 |
| Tcase | 78 °C |
| Wi-Fi | No |
| Width | 445 mm |