| Brand | Lenovo |
| EAN | 0192563733621 |
| ASIN | B07GTMR4FH |
| Model | LENTAB8304F1 |
| MPN | LENTAB8304F1 |
| SKU | LENTAB8304F1 |
| AC adapter input voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 1 A |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | No |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 4850 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Depth | 8.9 mm |
| Device type | Phablet |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 20.3 cm (8") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Display technology | IPS |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Headphone out | No |
| Height | 123 mm |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Microphone in | No |
| Operating system installed | Android 7.0 |
| Platform | Android |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Mediatek |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Processor model | MT8163B |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage media | eMCP |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Weight | 320 g |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 209 mm |