| Brand | Lenovo |
| EAN | 0194552945992 |
| ASIN | B08BHRSFFH |
| MPN | Tab M10 FHD Plus ZA5T0309GB |
| SKU | Tab M10 FHD Plus ZA5T0309GB |
| AC adapter output current | 2 A |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour name | Platinum Grey |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Depth | 153.3 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display brightness | 330 cd/m² |
| Display Diagonal | 26.2 cm (10.3") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Fingerprint reader | No |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Height | 8.15 mm |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Mobile network connection | No |
| Platform | Android |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Mediatek |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor model | Helio P22T |
| Proximity sensor | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Standby time | 1048 h |
| Storage media | eMMC |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Weight | 460 g |
| Width | 244.2 mm |