| Brand | Lenovo |
| EAN | 0190151456990 |
| ASIN | B01HZEGGII |
| Model | ZA0R0034GB |
| MPN | ZA0R0034GB |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output current | 1 A |
| AC adapter output voltage | 5 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery capacity | 3450 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | RoHS |
| Colour | Black, Blue |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Depth | 113 mm |
| Device type | Mini tablet |
| Display Diagonal | 17.8 cm (7") |
| Display diagonal | 7.0" |
| Display resolution | 1024x600 |
| Display technology | IPS |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 0.3 MP |
| GPS satellite | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | No |
| Height | 9.9 mm |
| Internal memory | 1024 MB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal storage capacity | 8192 MB |
| Keyboard included | No |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum battery life | 10 h |
| Maximum memory card size | 65536 MB |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Operating system installed | Android 5.0 |
| Platform | Android |
| Processor family | Mediatek |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Processor model | MT8127 |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution | 2 MP |
| Rear camera type | Single camera |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11n |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Weight | 300 g |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 190 mm |