The Lenovo ThinkCentre M73 10B5 is a small‑form desktop powered by an Intel Core i5‑4460 at 3.2 GHz, 4 GB DDR3 RAM, and a 500 GB SATA HDD. It features Intel HD 4600 graphics, a DisplayPort, full Ethernet, USB 2.0 ports, a Kensington lock slot, and Energy Star certification for efficient performance.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0889561470855 |
| Model | 10B5000XUK |
| MPN | 10B5000XUK |
| ASIN | B013E8MFIO |
| Audio system | HD |
| Bus Type | DMI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | SFF |
| Depth | 382 mm |
| Display included | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| FSB Parity | No |
| Graphics & IMC lithography | 22 nm |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD interface | Serial ATA III |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 335 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | Yes |
| Intel flex memory access | No |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel segment tagging | Enterprise,Professional |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 32 GB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.024 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® H81 |
| Mouse included | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.1 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x412 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 4600 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Optical drive type | DVD±RW |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 240 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor ARK ID | 80817 |
| Processor boost frequency | 3.40 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Haswell |
| Processor family | 4th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-4460 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Processor series | Intel Core i5-4400 Desktop series |
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| Product Type | PC |
| RoHS compliance | Yes |
| Stepping | C0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Tcase | 72.72 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2013D |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Weight | 6.6 kg |
| Width | 101 mm |