| Brand | Lenovo |
| EAN | 0191376208128 |
| ASIN | B071FSR8JM |
| Model | S608UC0 |
| MPN | S608UC0 |
| 3D | No |
| AC adapter power | 150 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio features | High Definition Audio |
| Autonomy mode | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Case colour | Black |
| Chipset | Intel Q270 |
| Conflict free processor | Yes |
| Contrast ratio | 1,000:1 |
| CPU Family | Intel Core i7 |
| CPU Speed | 3.6 GHz |
| Depth | 253 mm |
| Depth without stand | 4.5 cm |
| Detachable display | No |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display included | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| Displayport | 1 x DisplayPort |
| ECC supported by processor | No |
| Electrical Frequency | 50 to 60 Hz |
| Electrical Voltage | 100 to 240 VAC |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Graphics form factor | Integrated |
| HD type | Full HD |
| HDD user password | Yes |
| Height | 505 mm |
| Height without stand | 39 cm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel segment tagging | Enterprise, Professional |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Maximum RAM | 32768 MB |
| Memory Bus Speed | 2400 MHz |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory form factor | DIMM/SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory size | 8192 MB |
| Memory slot | 2 x SODIMM |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L, DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Mouse included | Yes |
| Network card data link protocol | Ethernet |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1150 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system | Microsoft Windows 10 Professional (64-bit) |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor ARK ID | 97128 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR338 |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i7-7700 |
| Processor number | 7700 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| RMS rated power | 6 W |
| Screen shape | Flat |
| Solid state capacity | 256 GB |
| Solid State Storage Type | Flash |
| Speakers | 2 x 3W |
| Stepping | B0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 65 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Trusted platform module | Yes |
| USB Ports | 6 x USB 3.1 Gen1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| VGA Port | 1 x 15-pin D-Sub |
| Warranty | Three years, on-site. |
| Webcam | Integrated Webcam |
| Weight | 10.3 kg |
| Weight without stand | 7.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 584 mm |
| Wireless Network | Yes |