Compact yet capable, this Lenovo ThinkCentre V520 runs a 3.5 GHz Pentium G4560 with 4 GB DDR4 and a 1 TB HDD for smooth office tasks. It includes Intel HD Graphics 610, Realtek ALC662 audio, HDMI, DisplayPort, Gigabit Ethernet, and Windows 10 Pro 64‑bit in an energy‑efficient metal tower chassis.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0192158260679 |
| Model | 10NK0075GE |
| MPN | 10NK0075GE |
| ASIN | B078Z4GC2G |
| Audio chip | Realtek ALC662 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Bus Type | DMI3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Depth | 293.2 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 366 mm |
| Housing material | Metal |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® B250 |
| Non-ECC | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5902 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 610 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Power on |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply | 180 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor ARK ID | 97143 |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | Intel Pentium G |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | G4560 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Pentium G4500 Series For Desktop |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | PC |
| RoHS compliance | Yes |
| Stepping | B0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
| Volume | 15 L |
| Weight | 5.65 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 145 mm |