Compact 14‑inch ThinkPad L460 balances performance and portability with a 2.3 GHz i5‑6200U, 4 GB DDR3L memory, 500 GB HDD, and Intel HD 520 graphics. The matte 1366×768 screen delivers sharp visuals, while Wi‑Fi ac, Bluetooth 4.1, fingerprint sensor, and smart card slot provide secure connectivity for business tasks.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0190151756502 |
| Model | 20FU001KUK |
| MPN | 20FU001KUK |
| SKU | 20FU001KUK |
| ASIN | B01CR1FF18 |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 45 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | HD |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | QPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | MMC,SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down | 7.5 W |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 235 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display surface | Matt |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| FSB Parity | No |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| HD type | Not supported |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD interface | SATA III |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 24.3 mm |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS),Plastic,Polycarbonate |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel segment tagging | Home Office,Small Business |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Keyboard backlit | No |
| LED backlight | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Number of HDDs installed | 1 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 1916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 520 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Optical drive type | No |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Power on,Supervisor |
| PCI Express configurations | 1x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 88193 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-6200U |
| Processor package size | 42 mm |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Product Type | Notebook |
| RoHS compliance | Yes |
| SmartCard slot | Yes |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 2.02 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 339 mm |
| Windows keys | Yes |