| Brand | Lenovo |
| EAN | 0195891452493 |
| ASIN | B09XN7RDRT |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC3306 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth version | 5 |
| Box contents | USB-C to Ethernet Adapter |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | EPEAT Gold ENERGY STAR 8.0 RoHS compliant MIL-STD-810H |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 100% |
| Compatible memory cards | SD |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal | 16.0" |
| Display resolution | 2560x1600 |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920x1080 |
| HDMI | 1 |
| Housing material | Carbon Fibre Reinforced Polymer (CFRP), Polycarbonate (PC), Polyphenylene sulfide (PPS) |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard language | UK English |
| Maximum battery life | 10.9 h |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 16 GB |
| Motherboard chipset | Intel WM590 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Near field communication | No |
| Operating relative humidity | 8 - 95 % |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | 10 Pro |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
| Panel type | IPS |
| Password protection type | Power on, SSD, Supervisor |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor model | i7-11850H |
| RGB colour space | sRGB |
| SSD Capacity | 524288 MB |
| SSD interface | NVMe,PCI Express 4.0 |
| Storage media | SSD |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Storage temperature | 5 - 43 °C |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, RoHS |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |