| Brand | Lenovo |
| EAN | 0196800614971 |
| ASIN | B0BHJB95TW |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Front camera HD type | HD |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard language | UK English |
| Maximum battery life | 9.7 h |
| Maximum internal memory | 49152 MB |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | 11 Pro |
| Panel type | IPS |
| Password protection type | Power on, Supervisor |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| SSD Capacity | 524288 MB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold, RoHS |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |