Ultra‑powerful ThinkPad P50 delivers a 15.6‑inch 4K IPS display, NVIDIA Quadro M2000M graphics and an Intel Core i7‑6820HQ processor up to 3.6 GHz. It includes 16 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, backlit keyboard, fingerprint sensor, dual speakers, HDMI, Mini DisplayPort, Wi‑Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1 and a robust black chassis weighing 2.55 kg.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0889955802941 |
| Model | 20EN0007UK |
| MPN | 20EN0007UK |
| SKU | 20EN0007UK |
| ASIN | B01BUV9LE8 |
| 3G/4G Enabled | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio features | HD Audio, Dolby Home Theater V4 |
| Battery | Built-in |
| Battery life | 3 hours |
| Blu-Ray Reader | No |
| Blu-Ray Writer | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | Bluetooth 4.1 |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Camera features | HD720p resolution, low light sensitive, fixed focus |
| Capacity | 16GB |
| Case colour | Black |
| Clock speed | 2.7GHz |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| CPU Family | Intel Core i7 |
| Depth | 26cm |
| Display model in showroom | No |
| Displayport | 1 x Mini DisplayPort |
| Electrical Frequency | 50 to 60 Hz |
| Electrical Voltage | 100 to 240 VAC |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form factor | SO-DIMM |
| Free slots | 2 |
| Gaming Laptop | No |
| Graphic type | Dedicated |
| Graphics chipset | Quadro M2000M |
| Graphics manufacturer | Intel |
| HDD Type | SSD |
| HDMI output | Yes |
| Integrated microphone | Yes |
| Keyboard | Keyboard (Backlit) |
| L3 cache | 8 MB |
| Memory Bus Speed | 2133 MHz |
| Memory size | 16384 MB |
| Mobile broadband | WiFi only |
| Network card | Intel I219-LM |
| Network card data link protocol | Ethernet |
| Network Card Speeds | 10/100 Mbps |
| Operating Systems | Microsoft Windows 10 Professional (64-bit) |
| Optical drive | No optical drive |
| Optical Drive Type Group | None |
| Power supply | 170W AC Power Adaptor |
| Primary battery cells | 6 Cells |
| Processor number | 6820HQ |
| RF Network Standard | IEEE 802.11 |
| RF Standard | 9700 |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| Screen resolution | 3840 x 2160 |
| Screen size | 15.6in |
| Screen type | Full HD IPS |
| Secure digital | Supported: SD, SDHC, SDXC |
| Software Included | Downgrade to Microsoft Windows 7 Professional (64-bit) |
| Solid state capacity | 512 GB |
| Speaker type | Integrated |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Touchscreen | Non Touch |
| Turbo / Boost Speed | 3.6 GHz |
| USB 2.0 / USB3.0 | No |
| USB Ports | 4 x USB 3.0 |
| USB Support | USB3.0 |
| Webcam | Yes |
| Weight | 2.55kg |
| Width | 38cm |
| Wireless System | Intel Wireless LAN |