A robust Lenovo TP P70 ultrabook featuring a 17.3‑inch 4K IPS screen, Intel Xeon E3‑1505MV5 CPU, 16 GB DDR4 RAM, NVIDIA Quadro M4000M graphics, 512 GB PCIe SSD, Dolby Home Theater audio, Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.1 and a fingerprint sensor in a 3.3 kg chassis.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0889955557339 |
| Model | 20ER000CUK |
| MPN | 20ER000CUK |
| ASIN | B01AHWVIEM |
| AC adapter power | 230 W |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | Dolby Home Theater v4 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| CardBus PCMCIA slot type | No |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | MMC,SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down | 35 W |
| Depth | 275.5 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® Quadro® M4000M |
| Display Diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display surface | Matt |
| Docking connector | Yes |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| FSB Parity | No |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel segment tagging | Professional |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.7 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x191D |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics P530 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Processor ARK ID | 89608 |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | E3-1505MV5 |
| Processor package size | 42 mm |
| Processor series | Intel Xeon E3-1500M v5 |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Product Type | Mobile workstation |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Stepping | R0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 3.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 416 mm |
| Windows keys | Yes |