| Brand | Lenovo |
| EAN | 0195891050538 |
| ASIN | B09XN94HGV |
| 4g standard | LTE |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth version | 5 |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour | Black |
| Colour gamut | 72% |
| Colour name | Villi black |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280x720 |
| Harmonized System HS code | 84713000 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Keyboard language | UK English |
| Market positioning | Business |
| Maximum battery life | 14.5 h |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Memory form factor | On-board |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating relative humidity | 8 - 95 % |
| Operating system installed | 10 Pro |
| Operating system language | English |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
| Panel type | IPS |
| Password protection type | Power on, Supervisor |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| RGB colour space | NTSC |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express 4.0 |
| Storage media | SSD |
| Storage relative humidity | 5 - 95 % |
| Storage temperature | 5 - 43 °C |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, RoHS, TCO |
| Top Wi-Fi standard | 6 ( |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |