| Brand | Lenovo |
| EAN | 0191999788311 |
| Model | 40AF0135UK |
| MPN | 40AF0135UK |
| SKU | 40AF0135UK |
| ASIN | B07CKG1FXN |
| 10g support | No |
| AC adapter included | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cables included | AC, USB Type-A to USB Type-C |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Black |
| Compliance standards | FCC/ICES CE KCC RCM BSMI VCCI CB cULus EAC TUV- Mark Serbia Kvalitet LoA Israel SII Ukraine DoC NOM |
| Connectivity technology | Wired |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Depth | 8.0 cm |
| Displayport | 2 x DisplayPort |
| Enclosure Type | Desktop |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Form factor | Dock |
| Harmonized System HS code | 84733020 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 3.0 cm |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| In stock | Y |
| MIC port | Yes |
| Operating humidity | 5 to 95 % |
| Operating Systems Supported | Windows 10 (32-bit, 64-bit) |
| Optical drive included | No |
| Power supply | 135W AC Power Adaptor |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| USB 3.1 Type-A | 3 |
| User guide | Yes |
| User Guide | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Warranty | Three years. |
| Weight | 0.475 kg |
| Width | 21.0 cm |