| Brand | Lenovo |
| Model | 20CD0034UK |
| MPN | 20CD0034UK |
| EAN | 8882286303042 |
| ASIN | B00G3Q8LZQ |
| 64-bit computing | Yes |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | Dolby Home Theater |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | DMI2 |
| Cable lock slot | No |
| Card reader integrated | Yes |
| CardBus PCMCIA slot type | No |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | Memory Stick (MS),MMC,MS PRO,SD |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display Diagonal | 31.8 cm (12.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| ExpressCard slot | No |
| Form Factor | Convertible (Folder) |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| FSB Parity | No |
| HD type | Full HD |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD interface | SATA |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Height | 19 mm |
| Housing material | Magnesium |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | No |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel smart connect technology | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| LED backlight | Yes |
| Lightscribe | No |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel HM77 Express |
| Number of HDDs installed | 1 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.2/12 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0xA16 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 4400 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.3 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 8.1 Pro |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 2x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 75107 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SSSR16Q |
| Processor codename | Haswell |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-4010U |
| Processor series | Intel® Core™ i3-4000 Mobile Series |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Product Type | Notebook |
| S/PDIF out port | No |
| SmartCard slot | No |
| Stepping | C0 |
| Storage media | HDD |
| Stylus pen | Yes |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| UART | Yes |
| Weight | 1.57 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Windows keys | Yes |