| Brand | Lenovo |
| EAN | 0195477844544 |
| MPN | 30BE00HEUK |
| SKU | 30BE00HEUK |
| ASIN | B09RQQFVDW |
| Audio chip | Realtek ALC662 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Built-in card reader | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cabling technology | 1000 Base |
| Case type | Tower |
| Chipset manufacturer | Intel |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD |
| CPU Cores | Ten Core |
| CPU Family | Intel Xeon W |
| CPU Socket | Socket 2066 |
| CPU Speed | 3.7 GHz |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Graphics chipset | None |
| HDD Capacity | 1024000 MB |
| HDD interface | SATA III |
| HDD Type | SSD |
| Illuminated | No |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| LAN controller | Intel® I219-LM |
| Maximum internal memory | 524288 MB |
| Memory layout | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 8 x DIMM |
| Memory speed | 2933 |
| Motherboard chipset | Intel C422 |
| Non-operating altitude | -15.2 - 12192 m |
| Number of cores | 10 |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating temperature | 10 - 35 °C |
| Optical Drive Type Group | DVD-RW |
| Password protection type | Power on, Supervisor |
| Placement supported | Vertical |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cache | 19.25 MB |
| Processor model | W-2255 |
| PS2 ports quantity | 2 |
| SSD interface | NVMe,PCI Express |
| Storage media | HDD+SSD |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Storage temperature | -40 - 60 °C |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, GREENGUARD, RoHS |
| Total storage capacity | 1548288 MB |
| Volume | 33 L |