A compact Lenovo workstation powered by an Intel Xeon E5‑1650v4 at 3.6 GHz with 12 threads, 16 GB DDR4 RAM, and a fast 512 GB SSD. It features integrated Intel graphics, dual PCIe slots, robust Ethernet, and a 450 W PSU for reliable performance.
| Brand | Lenovo |
| EAN | 0190725405164 |
| Model | 30B3001MUK |
| MPN | 30B3001MUK |
| ASIN | B01J4QBHUM |
| Bus Type | QPI |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Mini Tower |
| Clock speed | 3.6 GHz |
| Depth | 426 mm |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Empty slots | 2 |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | ATX |
| Graphic type | Integrated |
| Graphics manufacturer | Intel |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 376 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | No |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 1536 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Mouse included | Yes |
| On-board graphics adapter | No |
| Operating system | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | English |
| Optical drive | DVD-RW |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Peripherals | Not included |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply | 450 W |
| Processor ARK ID | 92994 |
| Processor cache | 15 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR2P7 |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | Intel® Xeon® E5 v4 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | Xeon |
| Processor number | E5-1650V4 |
| Processor package size | 45 x 52.5 mm |
| Processor series | Intel Xeon E5-1600 v4 |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor threads | 12 |
| Product Type | Workstation |
| SSD Capacity | 512GB |
| Stepping | R0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Tcase | 69 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Width | 175 mm |